Руйнувати бар’єри не на папері, а в житті

За словами Ірини Твердохліб: «Для того, щоб люди з інвалідністю мали рівні права та можливості, необхідно всьому суспільству руйнувати бар’єри фізичні та ментальні не на папері, а в житті».

Ірина родом з Полтави і на даний час є регіональною представницею Національної Асамблеї людей з інвалідністю України у Полтавській області.

«30 років тому я мало що знала про людей, які пересуваються на кріслах колісних. Тому після невдалого падіння з дерева, коли почула попередній діагноз «перелом хребта», я подумала, що кістки зростуться, і все буде, як раніше. Але ситуація виявилася складнішою», – розповідає Ірина.

Реабілітація, засмучення від того, що життя близьких тепер так чи інакше обертається навколо неї, нерозуміння, що буде далі – все це жінка проживала разом з родиною та подругами. Допомагало справлятися з ситуацією читання.

«Я стикнулась з тим, що на кріслі колісному не мала можливості вільно пересуватися, бо майже вся інфраструктура не розрахована на таку категорію людей. Здобуття бажаної освіти, можливість реалізуватися в професійній та громадській діяльності – всі ці кроки відбувалися набагато складніше саме через відсутність доступного транспорту, недоступність будівель. Але головна перепона – це постійна боротьба зі стереотипами та упередженнями про людей, які мають інвалідність. Для того, щоб люди з інвалідністю мали рівні права та можливості, необхідно всьому суспільству руйнувати бар’єри фізичні та ментальні не на папері, а в житті».

Коли Ірина дізналася про проєкт БФ «Слов’янське серце» та ООН Жінки в Україні «Сила жінок: проєкт жіночого активізму для покращення доступу до правосуддя та протидії гендерно зумовленому насильству», довго не вагалася і вирішила взяти участь у ньому, бо домашнє насильство, на жаль, не обходить стороною людей з інвалідністю.

«Я маю правову освіту, але не було структурованих знань у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Тренінги в рамках проєкту допомогли все «розібрати по поличках». І тепер я ділюся знаннями з іншими жінками громади в рамках роботи нашої жіночої ініціативної групи. Коли жінка може ідентифікувати насильство, розуміє, куди можна звернутися, якщо постраждала від нього, де можна отримати підтримку у колі жінок та від фахівців – це допомагає боротися з цим явищем більш ефективно».

Фото з власного архіву Ірини Твердохліб. Публікується з дозволу авторки.

Матеріал створено в рамках проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery), який впроваджує Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні із залученням Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) та UN Women Ukraine / ООН Жінки в УкраїніСтруктури ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки) за фінансової підтримки European Union in UkraineЄвропейського Союзу.

Ця публікація підготовлена в рамках проєкту EU4Recovery, однак висловлені в ній погляди та вміст не означають офіційного схвалення або визнання з боку ЄС або Організації Об’єднаних Націй.

#EU4Recovery